Pexels Magic K 6729427
Dofinansowanie Dopłaty do fotowoltaiki Energia ze słońca Finansowanie eco inwestycji Fotowoltaika OZE w domu

Rosnące ceny oraz dostępność węgla i innych paliw (w tym gazu) skłaniają właścicieli domów do poszukiwania tańszych i bardziej efektywnych źródeł ciepła. Co zatem wybrać? Jak podjąć dobrą decyzję? Jak skorzystać z dofinansowań?

Najtańsze źródła ogrzewania należy rozpatrywać pod wieloma kątami. Pierwszym jest cena zakupu i montażu instalacji czy też pieca. Drugim są realne koszty za produkcję ciepła – czyli koszty eksploatacyjne. Należy też wziąć pod uwagę warunki zastane, tj. powierzchnię domu, poziom jego ocieplenia, rodzaj okien (pod względem szczelności), czy też rodzaj zastosowanej w budynku wentylacji. Wszystkie te czynniki mają realny wpływ na wydajność systemów grzewczych, a co za tym idzie, także na koszty eksploatacyjne. Każdy użytkownik, przy wyborze źródła ciepła, powinien skonsultować powyżej wymienione warunki, aby uzyskać konkretne odpowiedzi dotyczące kosztów. Nie mniej jednak, do wstępnej kalkulacji, można przyjąć warunki uśrednione.

Źródła ciepła i ich koszty zakupu oraz montażu:

Piec węglowy

Kotły na węgiel charakteryzują się stosunkowo niską ceną zakupu (względem innych źródeł ciepła). Piec z podajnikiem i kilkuletnią gwarancją można kupić za 8 000-12 000 PLN. Do tego trzeba doliczyć montaż, którego wartość oscyluje w okolicach 1000-3000 PLN (w zależności od regionu). Czasem możemy też zakupić piec z montażem w cenie.

A jak przedstawiają się koszty eksploatacyjne? Zależą one przede wszystkim od termoizolacji budynku, jak również od kaloryczności węgla/ekogroszku. Dziś, przy szalejącej inflacji, koszty węgla względem roku 2021 wzrosły prawie o 100%. Cena tony węgla o wysokiej kaloryczności (mniej popiołu, więcej energii cieplnej) to dziś od 1500 do 2200 PLN. Na ile wystarcza tona węgla? W przypadku domu nieocieplonego, tonę węgla (na ok 100 m2) możemy zużyć nawet w miesiąc. Jednakże gdy dom jest dobrze ocieplony, tona węgla może wystarczyć nawet na 2-3 miesiące.

Co ważne – do pieców węglowych nie otrzymamy już żadnego dofinansowania (zgodnie z wytycznymi programów, dofinansowanie można uzyskać jedynie w przypadku wymiany starego pieca węglowego na inne, ekologiczne źródła ciepła).

Piec gazowy

Może wydawać się najtańszy w zakupie (kocioł tradycyjny można kupić już za ok 2500 PLN), ale jego efektywność cieplna, a co za tym idzie koszty eksploatacyjne, mogą przyprawić o ból głowy. Kotły gazowe kondensacyjne (z zamkniętą komorą spalania) kosztują odpowiednio więcej w zakupie (od 4 000 do ok 13 000 PLN), ale są znacznie tańsze w eksploatacji. Przyjmując ponownie do kalkulacji budynek o wielkości ok 100 m2 i zakładając, że piec gazowy ma ogrzać budynek oraz dostarczyć ciepłą wodę, szacunkowe koszty przedstawiają się następująco:

  • piec z otwartą komorą spalania w budynku nieocieplonym – nawet 7500 PLN za okres grzewczy
  • piec z otwartą komorą spalania w budynku dobrze zaizolowanym – ok 4500 PLN
  • piec kondensacyjny w budynku nieocieplonym – nawet 5000 PLN za okres grzewczy
  • piec kondensacyjny w budynku ocieplonym – ok 3000 PLN za okres grzewczy

Prąd elektryczny

Instalacja cechuje się stosunkowo niewielkim kosztem (względem np. pomp ciepła), jednakże ceny prądu w roku 2022 spowodowały podwyżki dla zwykłych użytkowników rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Podwyżki cen prądu powodują oczywiste wzrosty cen eksploatacji, które w roku 2022 (przy średniej cenie ok 0,65 PLN za 1 kWh) wyniosą ok 6000 PLN/rok za ogrzewanie średnio ocieplonego domu o wielkości 100 m2.

Pompa ciepła

Sama pompa ciepła (zasilana prądem) odciąży użytkownika w kosztach eksploatacyjnych (względem innych źródeł), jednakże koszt jej zakupu (kilkadziesiąt tysięcy PLN) może być argumentem do wyboru innego źródła ciepła. Wysoka sprawność pomp ciepła ograniczy koszty zużycia (dom średnio ocieplony o wielkości ok 100 m2) do kilkunastu groszy za 1 kWh), gdyż o ile cena prądu się nie zmienia, w tym przypadku mówimy o sprawności wyższej o nawet 400% względem tradycyjnych grzejników elektrycznych.

Pompa ciepła z fotowoltaiką

Nie bez powodu rozwiązanie to opisujemy na samym końcu. Przegląd różnych źródeł pozyskiwania ciepła opisanych powyżej powinien dać przekrojowy obraz nie tylko metod ogrzewania domu i wody, ale także wszystkich związanych z tym kosztów. I o ile najdroższa w zakupie jest instalacja fotowoltaiczna (prąd) oraz pompa ciepła (CU + CWU), o tyle w kosztach eksploatacji nie ma sobie równych. Przy jednocześnie najwyższej sprawności, jest to rozwiązanie nie tylko najbardziej efektywne, ale i najbardziej ekonomiczne. Dodając do tego programy dofinansowań, z których można uzyskać nawet 69 000 PLN dofinansowania, takie rozwiązanie nie ma konkurencji. Jakie są realne koszty ogrzewania domu taką instalacją? Mogą one być praktycznie zerowe, pod warunkiem że instalacja fotowoltaiczna wytworzy energię równą (bądź większą) zapotrzebowaniu pompy. Nadwyżkę użytkownik może sprzedać do sieci, a całość energii potrzebnej do ogrzania domu wykorzystać właśnie do tego celu.

Dokładny dobór instalacji jest kluczem do sukcesu, dlatego warto skorzystać z bezpłatnej konsultacji specjalistów, których doświadczenie pozwoli zaoszczędzić nie tylko masę czasu, ale także realnie oszczędzić koszty eksploatacji, a użytkownikowi pozwolić cieszyć się bezobsługową instalacją, ciepłem w domu i ciepłą wodą przy praktycznie zerowych kosztach eksploatacyjnych.

Call Now Button