Nibe Unit
Dofinansowanie Ekonomiczne ogrzewanie Finansowanie eco inwestycji Ogrzewanie Pompy Pompy ciepła Smart Dom Smart home

Najprościej mówiąc, pompa ciepła to urządzenie, które pozyskuje energię ze środowiska naturalnego, a następnie konwertuje ją w źródło ciepła i ciepłej wody w naszych domach. Nowoczesne pompy ciepła pozyskują aż do 75% energii właśnie ze źródeł odnawialnych, co przekłada się nie tylko na ich wysoką efektywność, ale i minimalną ingerencję w środowisko naturalne.

Ekonomia i ekologia w jednym

Rosnące ceny paliw grzewczych, takich jak węgiel, gaz, czy olej, jak również wciąż zaostrzane normy emisji zanieczyszczeń do środowiska powodują, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które spełnią normy oraz pozwolą nam cieszyć się komfortem cieplnym w rozsądnej cenie. Pompa ciepła spełnia oba te warunki – uznawana jest za jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, a montaż pompy w budynku wyposażonym w instalację fotowoltaiczną gwarantuje najniższy koszt ogrzewania domu i wody na rynku.

Wygoda użytkowania

Warto także wspomnieć o istotnej cesze, jaką jest wygoda użytkowania pompy niezależnie od sezonu. Latem, gdy większość posiadaczy tradycyjnych kotłów musi ogrzewać wodę grzałką elektryczną, pompa ciepła dalej stanowi najtańsze źródło podgrzania CWU. Z kolei zimą jej zaletę stanowi brak potrzeby jakiejkolwiek ingerencji w jej pracę (jak np. utrzymywanie stałej temperatury w domach ogrzewanych kotłem na węgiel) – pompa ciepła gwarantuje stałe utrzymywanie zadanej temperatury.

Typy pomp ciepła

Jak zatem dopasować rodzaj pompy ciepła do naszego domu?

Na rynku dostępne są trzy typy pomp ciepła, które różnią się źródłem energii pozyskiwanym ze środowiska.

  • Najczęściej wybieraną opcją, ze względu na łatwość montażu i uniwersalność względem rodzaju budynku, jest pompa powietrze-woda. Instalację tego rodzaju pompy wykonać można zarówno w budynkach nowo-wybudowanych, jak i modernizowanych. Jak wskazuje jej nazwa, pompa tego rodzaju pobiera energię z powietrza, a jej instalacja ogranicza się do rurowego podłączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną, posadowioną zwykle w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Pompa powietrze-woda pracuje zwykle w temperaturze do ok -25C (bez utraty wydajności), zatem świetnie sprawdza się w polskich warunkach.
  • Kolejnym typem pompy jest pompa gruntowa, która, jak wskazuje jej nazwa – pobiera energię z gruntu. Sondy, będące elementem instalacji, wypełnione roztworem o niskiej temperaturze zamarzania, pobierają ciepło gruntowe, które następnie przekazywane jest do urządzenia. Tego typu pompy polecane są do nowo budowanych obiektów, gdyż ich montaż wymaga wykonania odwiertów bądź prac gruntowych, w zależności od typu instalacji (sondy należy wkopać w grunt poniżej temperatury zamarzania).
  • Trzecim typem urządzenia jest pompa woda-woda, pobierająca energię z naturalnie występujących wód gruntowych (np. ze stawu), bądź ze specjalnie przygotowanej do tego celu studni. Tego typu urządzenia charakteryzują się dość kłopotliwą i kosztowną instalacją, polecane są więc głównie do budynków nowo budowanych.

Split czy monoblok?

Pompy ciepła typu split to kompletny system dwóch urządzeń, jakimi są jednostka zewnętrzna (pełniąca funkcję agregatu) oraz jednostka wewnętrzna (stanowiąca kombinację układu hydraulicznego i automatyki sterującej). Do największych zalet tego typu rozwiązania zaliczyć należy fakt, że całość systemu hydraulicznego i automatyka znajdują się wewnątrz domu, co znacznie ułatwia kontrolę pracy urządzenia i ewentualne serwisowanie. Pompa typu split, dzięki swojej budowie nie wymaga izolacji termicznej i zapewnia stałą pracę nawet w niskich temperaturach, generując energię zdolną do podgrzania wody do 65C. Co więcej, pompa ciepła typu split charakteryzuje się mniejszymi gabarytami jednostki zewnętrznej, co przekłada się na łatwiejszą aranżację jednostki w otoczeniu domu. Warto jednak zaznaczyć, że pompy typu split wymagają napełnienia instalacji czynnikiem chłodniczym, co wymaga specjalnych uprawnień F-gazowych.

Z kolei pompy ciepła typu monoblok, to samodzielne jednostki

  • zewnętrzne – przy tym typie instalacji, do budynku wprowadza się tylko izolowaną instalację rurową z wodą centralnego ogrzewania, co pozwala na zastosowanie tego typu pompy w budynkach nieposiadających osobnego pomieszczenia, w którym umieścić można jednostkę wewnętrzną,
  • lub wewnętrzne – instalowane w pomieszczeniach wydzielonych w bryle budynku. Zaletą wewnętrznych monobloków jest stały dostęp do automatyki i urządzenia bez potrzeby wychodzenia z domu oraz łatwy montaż.

Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne monobloki mają tą zaletę, iż całość urządzenia montowana jest w fabryce, zatem pompa nie podlega restrykcjom ze strony F-gazów. Co więcej, są one cichsze od pomp typu split, ze względu na lepszą izolację akustyczną. Należy jednak pamiętać, że ze względu na duże gabaryty urządzeń, możemy mieć problem przy wyborze miejsca instalacji.

Parametry pomp ciepła, na które należy zwrócić uwagę:

  1. Efektywność cieplna – czyli parametr COP. Im wyższy, tym lepszy, określa bowiem stosunek dostarczanego ciepła do poziomu zużytej energii elektrycznej.
  2. Sezonowa efektywność cieplna, czyli parametr SCOP. Za jego pomocą obliczyć można wartość zużytego prądu w stosunku do wytworzonego ciepła w określonym czasie (sezon grzewczy lub rok). To prosty sposób na kalkulację całkowitego rocznego lub sezonowego kosztu ogrzania naszego domu i ogrzewania wody. Im wyższy będzie parametr SCOP, tym niższy rachunek za prąd przyjdzie nam zapłacić.
  3. Wydajność grzewcza – ten parametr uzależniony jest od wielu czynników, takich jak wielkość domu, zapotrzebowanie cieplne, izolacja domu itp. Wydajność powinna być dopasowana do konkretnego budynku, warto powierzyć to zatem instalatorowi lub osobie, która będzie dobierać pompę do budynku.
  4. Poziom hałasu. Nowoczesne pompy ciepła generują niski hałas, warto jednak wziąć pod uwagę chociażby posadowienie jednostki zewnętrznej i głośność jej pracy względem np. okien w budynku, czy też tarasu, na którym latem możemy spędzać dużo czasu.

Dofinansowania

W roku 2022 dostępnych będzie kilka programów, w których uczestnictwo może znacząco obniżyć koszty zakupu i instalacji pompy ciepła. Warto zwrócić uwagę na następujące programy:

  1. Czyste powietrze
  2. Moje ciepło  (wkrótce)

Niezależnie od wyboru rodzaju pompy, jest to rozwiązanie, które na chwilę obecną nie ma sobie równych w kwestii stosunku efektywności do poboru energii (szczególnie we współpracy z instalacją fotowoltaiczną). Szeroki wachlarz urządzeń pozwala z kolei na wybór urządzenia, które idealnie dopasowane będzie do rodzaju budynku, jego izolacji cieplnej oraz naszych wymagań względem komfortu cieplnego.

Chcesz dobrać urządzenie odpowiednie do Twojego budynku? Skorzystaj z naszej ankiety – wypełnij ją, a my wrócimy do Ciebie ze szczegółową informacją w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych.

Call Now Button