Pexels Lex Photography 1109541
Pompy ciepła Smart Dom Smart home Tania energia

W większości polskich domów, do ogrzania pomieszczeń i wody, dalej dominują piece na paliwo stałe, które nie tylko wymagają ciągłej atencji domowników, ale także emitują szkodliwe dla środowiska substancje.

Rozwiązaniem alternatywnym, coraz częściej wybieranym nie tylko do domów energooszczędnych, ale i tradycyjnych gospodarstw jest pompa ciepła, która do działania potrzebuje tylko energii elektrycznej… i powietrza. Warto przy tym wspomnieć, że stosunek poboru energii do powietrza to 20% do 80%. A gdy pompa zasilana jest energią pozyskaną z instalacji fotowoltaicznej, otrzymujemy praktycznie bezpłatne ogrzewanie powietrza w domu i wody.

Co więcej, pompa ciepła to urządzenie całkowicie bezobsługowe – wystarczy ustawić pożądaną temperaturę, a dobrane urządzenia sterujące (automatyka) wykonają całą pracę za nas. Koniec z uciążliwym dokładaniem węgla do pieca, koniec z angażowaniem bliskich lub sąsiadów w dokładanie paliwa do pieca w przypadku zimowych wyjazdów, koniec z zajmowaniem miejsca w piwnicy przez węgiel.

Niewątpliwą zaletą pomp ciepła jest również fakt, że wymagają one niewiele miejsca. Pompy typu Monoblok to jedno urządzenie, które montuje się na zewnątrz budynku, a przez ścianę wprowadza się jedynie przyłącza hydrauliczne i przewody elektryczne. W przypadku pomp typu Split, dodatkowo w domu montuje się jednostkę wewnętrzną, która montowana jest np. w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym.

Jaką jednostkę wybrać?

Wszystko zależy od typu budynku i naszych potrzeb. Na etapie budowy domu warto rozważyć pompy typu grunt/woda, które są droższe w montażu, ale tańsze w eksploatacji. Z kolei przy modernizowanych budynkach najlepszą opcją będzie pompa powietrze/woda, która jest znacznie tańsza i nie wymaga przeróbek gruntowych w obrębie posesji.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na gwarancję producenta. Co prawda nowoczesne pompy rzadko się psują, ale ewentualne naprawy mogą być kosztowne, należy zatem wybierać urządzenia, których producent oferuje minimum 5 lat gwarancji.

Kolejnym aspektem jest efektywność energetyczna. Dobre, sprawdzone pompy ogrzewają budynki nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -25°C, natomiast latem zapewniają wydajne chłodzenie budynku przy znikomym zużyciu energii. Warto więc zwrócić uwagę na klasę energooszczędności urządzenia i wybierać takie, które odznaczają się klasą A+++.

Dla wygody użytkowania ważna jest również łatwość w sterowaniu urządzeniem. Dobry, dotykowy sterownik posiada wiele funkcjonalnych opcji sterowania. Jedną z kluczowych funkcji jest sterowanie pogodowe. Sterownik na podstawie temperatury zewnętrznej dostosowuje parametry pracy urządzenia, aby jeszcze efektywniej zmniejszyć zużycie energii i zwiększyć wydajność. Inteligentny kontroler posiada dodatkowo moduł Wi-Fi, który umożliwia zdalne sterowanie pompą ciepła z poziomu aplikacji.

Istotną zaletą dobrych pomp ciepła jest także głośność ich pracy. Warto wybierać urządzenia, których praca nie zakłóci nam codziennego relaksu zażywanego w domu czy w ogrodzie.

Podsumowując – w dzisiejszych czasach producenci pomp ciepła wychodzą naprzeciw potrzebom wszystkich użytkowników – zarówno tych dopiero budujących domy, jak i tych, którzy chcą wymienić stare piece na efektywne kosztowo i niemal bezobsługowe źródła ciepła. Pompa ciepła jest więc idealnym rozwiązaniem, aby cieszyć się czystym, ekologicznym i tanim ciepłem.

Sprawdź, jaka pompa ciepła będzie lepsza dla Twojego domu.

Call Now Button