Ogrzej dom pompą ciepła

Czy w swoim domu stosujesz rozwiązana przyjazne środowisku?  A może szukasz sposobu na to, aby ogrzewać dom tanio? Jedną z możliwości jest zamontowanie pompy ciepła. To urządzenie, które nie produkuje energii, dlatego nie wykorzystuje procesu spalania. Pompy ciepła korzystają z energii, która gromadzi się ze środowiska np. z gruntu, wody albo powietrza.

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła jest zbliżone do codziennego działania lodówki. W odróżnieniu od pompy ciepła lodówka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz. Natomiast pompa ciepła usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje ją do wewnątrz w postaci ciepła. System ogrzewania pompą ciepła składa się z:

  • Systemu źródła ciepła, które jest pobiera energię potrzebną ze środowiska
  • Pompy ciepła
  • Systemu dystrybucji i przechowywania ciepła.

 

Proces ogrzewania domu pompą ciepła przebiega w kilku etapach.

Najpierw do systemu źródła ciepła jest wlewana ciesz, która krąży. Najczęściej jest to mieszanka składająca się z wody i preparatu, który nie marźnie. Ciecz pobiera ciepło z otoczenia np. z wód gruntowych, gruntu, a następnie transportuje ją do pompy ciepła. W pompie ciepła znajduje się także obieg, w którym krąży gazowy czynnik chłodniczy.  W wymienniku ciepła następuje przekazanie energii z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego. W ogrzewanym domu znajduje się instalacja, w której krąży woda jako czynnik grzewczy. Woda przyjmuje ciepło z niego.

https://www.sunhome.com.pl/wp-content/uploads/2022/04/ogrzej-dom-pompa-ciepla-540x300.jpg
https://www.sunhome.com.pl/wp-content/uploads/2022/04/proces-ogrzewaina-domu-pompa-ciepla-540x300.jpg

Jakie zalety ma wykorzystanie pompy ciepła?

Do najważniejszych korzyści, które wynikają ze stosowania pomp ciepła należą:

  • stosowanie urządzeń przyjaznych środowisku, które korzystają z odnawialnych źródeł energii
  • obniżenie emisji dwutlenku węgla przeciętnie o 20 procent, dodatkowo umożliwia dwukrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych
  • W większości urządzeń jest wykorzystywana odnawialna energia
  • To rozwiązanie grzewcze, które w przyszłości umożliwia pozyskanie 100 procent energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.
  • Zapewniają niższy poziom eksploatacji niż kocioł gazowy
  • Skutecznie chłodzą pomieszczenia w budynku małym kosztem
  • Zapewnia najwyższy możliwy komfort ciepła cieplny

Dlaczego warto skorzystać z oferty SUNHOME?

Pompy, które oferujemy Ci w Sunhome pozwalają na stworzenie wielofunkcyjnego systemu. Dzięki niemu zimą ogrzejesz dom, natomiast latem ochłodzisz jego wnętrze. Ale to nie wszystko! Wykorzystując możliwości, jakie daje Ci pompa, będziesz miał zapewnioną ciepłą wodę przez cały rok. Wśród produktów, które proponujemy Ci są dostępne: powietrzne pompy ciepła Nibe oraz powietrzne pompy ciepła LG. Każde z urządzeń cechuje się uniwersalnością, dzięki temu możliwe jest korzystanie z nich zarówno latem, jak i zimą, a także za jej pomocą można podgrzewać wodę. Sterowanie urządzeniami jest naprawdę proste. Można to zrobić za pomocą paneli sterujących, a także z poziomu aplikacji tzw. smart home. Pompy ciepła pracują cicho, dlatego są uważane za najcichsze z pośród wszystkich.

Do jakich domów są przeznaczone pompy ciepła?

Pompy ciepła są montowane na zewnątrz, sprawdzą się przy domach jednorodzinnych oraz budynkach wolnostojących. Takie położenie jest możliwe, dzięki budowie oporowej, ponieważ jest wykonana z metalu zabezpieczonego specjalną powłoką ochronną, która jest wytrzymała na warunki atmosferyczne.
Jaki jest koszt utrzymania pompy ciepłej?

Wiele osób, które planują rozpocząć korzystanie z pompy ciepła, zastanawia się nad tym, jaki jest koszt utrzymania urządzenia. Jednak warto pamiętać o tym, że koszt eksploatacji pompy ciepła jest zależny wyłącznie od tego, ile urządzenie zużyje energii elektrycznej podczas podtrzymywania pracy systemu. Koszt eksploatacji nie obejmuje ogrzewania wody. Specjaliści przyjmują, że z każdego 1 kW energii elektrycznej, który zużyje pompa, możliwe jest uzyskanie nawet do 5 kW zielonej energii. Jednym z najważniejszych parametrów pompy ciepła jest COP.
Co określa COP?

COP (skrót z ang. Coefficient of Performance) to współczynnik wydajności, który wyraża stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej, którą zużywa pompa. Im COP jest większy, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu energii elektrycznej za którą trzeba zapłacić. Współczynnik sprawności COP jest wyznaczany laboratoryjnie w ściśle określonych warunkach. Współczynnik jest wartością zmienną i zależy od ściśle określonych warunków.
Chcesz kupić pompę ciepła? Potrzebujesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat pomp ciepła? Albo masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami jak najszybciej.

Call Now Button